start
onas repertuar scriptorium fotokronika
smwyzyny
ofertanok rozkladzajec klubsieniora wynajemsal kontakt

 

 
 

- klub, którego działalność oparta jest na naszej wiedzy czerpanej z najdoskonalszych źródeł - książek, doświadczenia zawodowego i z obserwacji życia codziennego, a także od mądrych ludzi skłonnych dla rozwoju kulturowego społeczeństwa dzielić się swoimi umiejętnościami wynikającymi z ich dorobku naukowego, własnych dokonań artystycznych lub praktycznego odbioru dzieł sztuki, literatury etc.
Wszystko co będziemy Państwu w klubie ACC. proponować jest pochodną naszej wiedzy. Wiedzy interdyscyplinarnej, jednakże zawierającej się w szeroko pojmowanej humanistyce, w szczególności zaś w jej nurcie zwanym kulturoznawstwem. Wiedza o kulturze zajmuje się tym wszystkim, co w historii człowieka jest dla niego trwałe i atrakcyjne, co ma dla niego znaczenie. Kultura duchowa, kultura materialna, kultura fizyczna to składowe budujące oblicze nowoczesnego Europejczyka. Inaczej mówiąc: praca, rozrywka, rekreacja towarzyszą człowiekowi w codzienności przeplatanej radością i zmartwieniami, radością bytu i łzami udręki. Pogoda sukcesu ściera się z utrapieniami zdrowotnymi, zło z dobrem, polityka z wolną filozofią itd., itd...
Taki stan rzeczy rodzi pytania: jak żyć, jakie podejmować decyzje, co robić a czego się wystrzegać, co jest wartościowe a co jest tylko popularne?
Na takie i inne pytania w klubie ACC. będzie można przybliżyć odpowiedzi za sprawą naszych ciekawych propozycji obcowania ze sztuką, spotkań z niebanalnymi ludźmi - oczywiście na tyle, na ile pozwolą nam nasze skromne możliwości lokalowe i finansowe.
Tym niemniej i tak będzie czego posłuchać i co obejrzeć, nauczyć się czegoś istotnego, poprawić kondycję fizyczną, po prostu pobyć w ciekawym towarzystwie nie bez celu...

Zapraszamy, oto  propozycje klubu ACC


W nowej sali wystawowej chcielibyśmy prezentować fotografie, grafikę i malarstwo. Właśnie w takiej kolejności. Jest wielu zdolnych artystów - fotografików i plastyków, dla których nasza galeria może stać się miejscem debiutu i promocji. Nie tylko tych po akademiach, ale i tych samorodnych twórców, którym trzeba pomóc w zaprezentowaniu swojego talentu szerszej publiczności.
Każdemu artyście dajemy 3-4 tygodnie na wystawę i oczekujemy, że jego dzieła zostaną zauważone.
Zapraszamy w dni powszednie w godz. 17-20, w soboty i niedziele okazjonalnie, zapewniamy informacje o artystach i ich twórczości.


Chcemy sprawić, aby życie seniora ursynowskiego nie składało się li tylko z troski o byt, walki z dolegliwościami 07.09.2007 07.09.2007 kali się na wędrówce po górach czy lesie, autokarem podróżowali do ciekawych miejsc, bawili się na potańcówkach, przeżywali miłości, jednym zdaniem: korzystali z życia bez ograniczeń i zahamowań na miarę swoich możliwości fizycznych, bowiem powszechnie 07.09.2007 toi zachowyw 07.09.2007 ów wielce szkodliwe. Gnuśnieją i tracą radość życia. Owszem, część seniorów radzi sobie znakomicie, chociażby ci z klubu „Wrzos” są w niezłej formie, ale my taką właśnie dobrą formę chcemy bardziej uogólnić i zaszczepić aktywność w emerytach i kandydatach na nich, wszak ursynowianie starzeją się...
Liczymy, że dowiemy się o potrzebach osób mniej aktywnych, że ośmielimy je i wciągniemy w wir ciekawego spędzania czasu wolnego. Stała współpraca z klubem „Wrzos” zostanie poszerzona o elementy zajęć edukacyjnych (coś na kształt Uniwersytetu III Wieku) bowiem umysł, pamięć trzeba uchronić przed demencją, kontynuować będziemy działalność rozrywkową - recitale, filmy i atrakcyjne spotkania, oczywiście sponsorowane.
Tak więc, życzmy sobie sukcesów ku waszej Seniorzy radości, postarajmy się stworzyć solidne podwaliny dla działań na rzecz aktywności osób starszych, z pomocą naukowców przezwyciężymy ograniczenia ruchowe (kształcą się już kadry specjalistów od profilaktyki narządów ruchu osób starszych), a także wzmocnimy pamięć i podniesiemy poziom wiary w siebie.
Klub ACC. życie seniora zaprasza do aktywnego korzystania z oferty.


Promocja czytelnictwa jest obowiązkiem wszystkich ludzi kultury a już na pewno tych, którzy kreują postawy społeczne. My zdecydowanie wpływamy na rozwój sfery kultury człowieka. Tak więc, spełniamy ten przyjemny dla nas obowiązek, zwłaszcza, że mamy pełną świadomość jak bardzo czytanie książek w Polsce zeszło na margines poważnych rozrywek społeczeństwa, o edukacji nie wspominając. Ostatnie badania Biblioteki Narodowej, dotyczące czytelnictwa w naszym kraju, są przerażające nawet dla mało wrażliwych na wszelkie formy piśmiennictwa. Otóż, jak podają badający aż 40% Polaków nie czyta książek w ogóle, a tylko 12% czyta więcej niż 7 książek w ciągu roku /w tej grupie są również studenci, którzy póty czytają póki studiują, później jest znacznie gorzej/. Cieszą nas oczywiście wszelkie przejawy form propagujących to szczytne zajęcie, jakim jest czytanie własne i czytanie dzieciom, jednakże dobrze wiemy, że i nasza kropla czary nie przeleje. Tak więc, popieramy i wspieramy inne działania i sami działamy również. Jak to robimy? Tak jak pozwalają nam nasze możliwości finansowe i lokalowe - tu jest niewątpliwie problem - i nasze umiejętności promowania książki, kontakty z wydawnictwami i autorami - tu jest już nieźle.
Na stronie internetowej będziemy zamieszczać slajdy okładek i opisy otrzymywane od wydawnictw, a w klubie ACC. będziemy organizować spotkania autorskie, rozmowy o książkach, będziemy inscenizować fragmenty książek lub aktorzy będą je czytali. Ponadto czynimy starania aby wplątać się w ogólnopolskie akcje promujące czytelnictwo, tj. „Cztery Pory Książki”, „Cała Polska czyta dzieciom”. To te najważniejsze, ale coraz to czytamy o lokalnych akcjach promujących literaturę i czytanie. Chcielibyśmy, aby i w naszym klubie narodziła się ciekawa akcja, która przybliży książkę czytelnikowi i wzbudzi chęć czytania. Może ktoś ma jakąś ciekawą propozycję? Czekamy na pomysły.
Zapraszamy, mamy nadzieję, że nasza propozycja spotka się z odzewem społecznym i ze zrozumieniem władz dzielnicy, jeśli idzie o wsparcie finansowe naszych przedsięwzięć.


Bardzo kameralne koncerty - jazz, piosenki literackie oraz monodramy w wykonaniu zawsze najlepszym, z tekstami najwyższej próby literackiej, tej lirycznej i tej dramatycznej.
Jest wielu wykonawców, laureatów konkursów studenckich, przeglądów piosenkarskich i teatralnych, o których, poza nieliczną grupą bywalców tychże, świat nie słyszał. W ACC. chcielibyśmy przybliżać wartościowych wykonawców, których omijają stacje rtv, których nie stać na plakat czy inną formę promocji. Trzeba im pomóc niekoniecznie dlatego żeby nabili sobie kabzę, ale raczej dlatego, że ich śpiew, gra, mimika mogą być dla nas pokarmem duchowym, balsamem na duszę rozdartą, po prostu sprawią nam przyjemność, dodadzą koloru do szarej rzeczywistości.


Na naszej stronie internetowej chcielibyśmy prezentować fotograficzno-opisowe pokłosie uprawiania turystyki kulturowej, czyli takiej, która związana jest z odwiedzaniem miejsc ważnych dla rozwoju kulturowego człowieka. Na pewno zwiedzanie obiektów historycznych, miast i jego architektury, wiejskich dworków oraz bywanie w miejscach gdzie krajobraz wywiera na nas niezapomniane wrażenie są zawsze uwieczniane fotograficznie /zwłaszcza w dobie fotografii cyfrowej/, mamy o nich wiele do powiedzenia, pragniemy podzielić się lub pochwalić swoimi przeżyciami, dlatego też stworzyliśmy możliwość dania upustu wezbrałym emocjom. Jeśli dostarczycie swoje zdjęcia i dołączycie do nich krótki ale sensowny opis, to my zamieścimy je na stronie internetowej ku uciesze Waszej i oglądających. A jeśliby było tak, że turyści kulturowi chcieliby się spotkać i pogawędzić, może ustalić jakąś wyprawę, to w klubie ACC. jest dla spełnienia tych potrzeb miejsce. Tak więc, fotografujcie to co piękne lub brzydkie, ale dla kultury ważne, napiszcie kilka zdań i przynieście do klubu lub wyślijcie e-mailem. Do dzieła piechurzy, cykliści i zmotoryzowani, jest jeszcze tyle miejsc do odkrycia a i te odkryte można pokazać na nowo, wystarczy mieć dobre buty i aparat i odrobinę chęci...


Ta forma działalności - rekreacja zwana obecnie sportem dla wszystkich a od sportu różniąca się tym, że nie doprowadza się organizmu do ostatecznych obciążeń skierowana jest do osób, dla których rekreacyjne bieganie i przejażdżki rowerem są atrakcją samą w sobie. Dobrze było by spotykać się regularnie, nie tylko na ścieżkach w lesie ale i w swoim klubowym gronie, jeśli takowe się zawiąże. Przecież gdzieś trzeba wymieniać poglądy na formy treningu, popytać kto w czym biega lub na czym jeździ, posłuchać trenera lub rehabilitanta - kontuzje nie omijają wszak i rekreantów. Gdzieś trzeba organizować zawody i tak w ogóle trzeba promować zdrowy tryb życia. Należy wreszcie pamiętać, że rekreacja sportowa pomaga utrzymywać kondycję fizyczną i zgrabną sylwetkę, pozwala także wrócić do zdrowia - stracić nadwagę, obniżyć zwiększone ciśnienie krwi, rzucić palenie, uwierzyć we własne siły itd., itp. Tak więc integrujmy się dla dobra własnego, naszych żon, mężów i dzieci. Nie musimy być sportowcami, możemy być rekreantami, bowiem nie o medale i profity tu idzie a o dobre samopoczucie.


Wielkim zainteresowaniem cieszyły się spotkania filozoficzne w klubie Apeiron. Chcielibyśmy kontynuować te intelektualne posiady i zapraszać wybitnych naukowców-filozofów, psychologów i historyków, i humanistów w ogóle, którzy podejmą dyskusję na nurtujące nas indywidualnie, jak i społeczeństwo egzystencjalne pytania o sens życia, drogi do samorealizacji i wiele innych istotnych dla naszej świadomości zagadnień filozoficznych od historii religii przez marksizm po postmodernizm.


Gry strategiczne fascynują zwłaszcza młodych, którzy chcą jak bohaterowie literaccy fantasy dominować nad wrogiem, pokonać go sprytem i strategią. Ale pamiętajmy, że najstarszą, powszechnie znaną grą strategiczną są szachy, dlatego też zapraszamy do nauki tej gry pod okiem mistrza międzynarodowego. Turnieje szachowe naprawdę dostarczają emocji, wbrew temu co się powszechnie sądzi...


Tu chcielibyśmy promować to co dobre dla naszego podniebienia, zarówno wino z różnych stron świata, jak coś do niego - przekąski, dania. Specjaliści bezbłędnie rozpoznają szczepy winogronowe oraz okolice i nasłonecznienie stoków, wychwytują niuanse mieszanek, bukiety win określają ze znawstwem owoców jak ogrodnicy. Mamy nadzieję, że nabyta w trakcie spotkań wiedza pozwoli Państwu docenić i polubić ten najszlachetniejszy z napojów, zwany napojem bogów, tym bardziej, że teorię chcemy podeprzeć degustacją.