start
onas
repertuar
fotokronika
smwyzyny
ofertanok
rozkladzajec
klubsseniora
wynajemsal
kontakt

27 (czwartek), godz. 19.30 - Koncert z cyklu Jazz w NOK
Wspomnienie Lecha Terpiłowskiego

LEPSI CZUJĄ BLUESA, CZYLI TO, CO LUBIŁ LECH
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wydawane będą od 19.02. od godz. 18.00)

12 (czwartek), godz. 19.00 - Spektakl teatralny URSYNOWSKI KALEJDOSKOP TEATRALNY
Teatr KONTRAPUNKT - 20 lat
LETNI DZIEŃ
Reż. Zbigniew Bogdański
Występują: Paulina Sygnatowicz-Wiesner, Jakub Dowgird, Marcin Gwiazda, Krzysztof Kuc.
Sztuka Sławomira Mrożka „Letni dzień” z 1983 roku to obraz współczesny, z pogłębionymi postaciami Uda, Nieuda oraz Damy.
„Tu jest tak bezpiecznie, spokojnie… Mała, letniskowa miejscowość, pogodny, letni dzień” – mówi jeden z bohaterów. W takich okolicznościach trudno wyobrazić sobie tragedię. Tymczasem dwóch mężczyzn przypadkowo spotyka się w tym samym miejscu, aby z dwóch zupełnie różnych powodów zrobić dokładnie to samo – popełnić samobójstwo. Czy pojawienie się tajemniczej kobiety zmieni bieg wydarzeń? Czy mężczyźni ulegną jej urokowi? Jaki sekret skrywa piękna nieznajoma? Kto wyjdzie zwycięsko z tego spotkania? Czy my kierujemy swoim losem, czy może los nami? A może wszystko jest tylko dziełem przypadku?
Sztuka Sławomira Mrożka to kameralna, ale pełna emocji, namiętności i napięć opowieść o przeznaczeniu, losie, fatum.
Czas trwania spektaklu: 90 min. (1 przerwa)
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wydawane będą od 9.03. od godz. 18.00)

13 (piątek), godz. 19.00 - Spektakl teatralny URSYNOWSKI KALEJDOSKOP TEATRALNY
Teatr KONTRAPUNKT - 20 lat
SEN NOCY INFERNALNEJ
na podstawie "Noc w Valognes" Erica Emmanuela Schmitta.
Reżyseria, opracowanie dramaturgiczne, scenograficzne i muzyczne: Zbigniew Bogdański
Występują: Magda Kosmala, Maja Kubiak, Marta Leszczyńska, Paula Mazur, Maryla Murawska, Małgorzata Sokół, Katarzyna Wranka, Jakub Dowgird, Marcin Gwiazda, Krzysztof Kuc.
"Oto nienawiść, która nie cofnie się przed niczym.
Oto namiętność, która wybaczy nawet najgorsze winy.
Dzieli je od siebie zaledwie mały krok.
Pięć kobiet pałających żądzą zemsty zastawia pułapkę na mężczyznę, który dawno temu złamał każdej z nich serce. Jednak, kiedy zwabiony podstępem Don Juan wpada w ich sidła, cały misterny plan wali się w gruzy. Okazuje się, że mimo upływu lat uwodzicielskie słowa Don Juana nie straciły nic ze swojej zniewalającej mocy. Kobiety szybko odkrywają, że tajemniczy łajdak, którego tak przez lata nienawidziły, wciąż ma nad nimi władzę. Dawne namiętności odżywają – i okazują się o wiele silniejsze niż pielęgnowany latami gniew z powodu zdrady."
Taki opis widnieje na okładce książki Erica Emmanuella Schmitta pt. "Intrygantki". Zawarty tam dramat pt. "Noc w Valognes" posłużył za punkt wyjścia do stworzenia przedstawienia, w którym chodzi o coś więcej niż tylko o opowieść o namiętności, zdradzie i zemście.
Czas trwania spektaklu: 2h 15 min. (1 przerwa)
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wydawane będą od 9.03. od godz. 18.00)

14 (sobota), godz. 18.00 - Spektakl teatralny URSYNOWSKI KALEJDOSKOP TEATRALNY
Teatr KONTRAPUNKT - 20 lat
KANTATA NA CZTERY SKRZYDŁA
Robert Brutter
Reżyseria: Piotr Przytycki
Opieka artystyczna: Zbigniew Bogdański
Scenografia: Paulina Sygnatowicz-Wiesner
Opracowanie muzyczne: Piotr Przytycki
Wystąpią: Paulina Sygnatowicz-Wiesner, Jakub Dowgird, Paweł Frąckiewicz
Kobieta po przejściach, anioł z przeszłością… Takie spotkanie nie zdaje się wróżyć nic dobrego. I rzeczywiście, życiorys jednej i drugiego pozostawia wiele do życzenia: brak spektakularnych sukcesów, błędy, ciągłe niepowodzenia, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym… Czy takimi istotami warto się w ogóle interesować? Z okrutnie ludzkiego punktu widzenia – być może nie, ale gdy do gry wkraczają siły nie z tego świata…
Sztuka Roberta Bruttera (pisarza, autora scenariuszy teatralnych i filmowych, m.in. do serialu „Rodzina zastępcza”) w sposób zabawny i momentami wzruszający dotyka najbardziej podstawowych kwestii, od wieków frapujących ludzkość: skąd pochodzimy? jaki jest cel naszej ziemskiej wędrówki? jaki sens ma cierpienie? Podążając za losem rozstrojonej nerwowo bohaterki, autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaką drogę najlepiej wybrać w tym nie najlepszym ze światów. A odpowiedź wydaje się bardziej skomplikowana niż wtedy, kiedy miało się dziewięć lat…
Czas trwania spektaklu: 90 min. (1 przerwa)
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wydawane będą od 9.03. od godz. 18.00)

15 (niedziela), godz. 18.00 - Spektakl teatralny URSYNOWSKI KALEJDOSKOP TEATRALNY
Teatr KONTRAPUNKT - 20 lat
ANTYGONA W NOWYM JORKU
Janusz Głowacki
Reżyseria: Paweł Frąckiewicz
Scenografia: Paweł Frąckiewicz
Występują: Paulina Staniaszek / Maja Kubiak, Krzysztof Kuc / Paweł Jakubowski, Marek Malanowski / Paweł Frąckiewicz, Paweł Jakubowski / Rafał Kwaczek, Rafał Kwaczek / Marcin Gwiazda.
Początek prac nad adaptacją „Antygony…” na scenę w Kontrapunkcie zbiegł się u mnie z wiadomością o śmierci autora sztuki - Janusza Głowackiego. Trudno było nie pomyśleć, że wyznacza to koniec pewnej epoki i symbolizuje odejście pokolenia, które ukształtowało olbrzymią część polskiej kultury. Głowackiego odkryłem na początku jako scenarzystę i autora dialogów do filmów, współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Bardziej świadoma przygoda z tym autorem rozpoczęła się dla mnie od lektury jego autobiografii „Z głowy”. Na końcu odkryłem go jako dramaturga i felietonistę.
Nowy tekst na naszej scenie potraktowałem jako kolejne, ambitne, reżyserskie wyzwanie. „Antygona…” przypomina amerykańską prozę, która skupia się głównie na wiernym, prawie naturalistycznym opisywaniu rzeczywistości. Jest ciekawą, dramatyczną i zaskakującą opowieścią przeznaczoną do wystawienia na deskach jednego z teatrów na Broadwayu. Dzięki doskonałej formie literackiej nabiera też dodatkowych znaczeń. Luźna gra z antyczną formułą jest raczej pretekstem, a autor potrafi w kolejnych epizodach poruszyć wiele ciekawych tematów. Poczynając od rozważań o godności człowieka, frustracji spowodowanej niemożnością odmiany losu na lepsze, aż od refleksji na temat roli sztuki wobec totalitaryzmu. Wszystko zaś dzieję się w Nowym Jorku, czyli stolicy „wolnego świata” jeszcze dosyć świeżo po upadu żelaznej kurtyny. Zafascynowała mnie wieloznaczna materia tej sztuki, jej rozbita wiele motywów i tematów ale jednak spójna struktura. A poza tym, co najważniejsze, to opowieść o zniszczonych przez bezdomność ludziach, którzy mieli swoje marzenia i wyobrażenia o lepszym życiu, które czeka ich na emigracji, a teraz została im tylko brutalna rzeczywistość i podtrzymujące przy życiu złudzenia. Jak w każdym dobrym tekście, mamy nadzieję, że to widz pozostawiony z przeżyciami i przemyśleniami jakich doświadczy podczas oglądania spektaklu, będzie mógł wyciągnąć z niego własne wnioski.
Po raz kolejny inspiracją przy powstawaniu spektaklu byli także konkretni aktorzy teatru Kontrapunkt i uczucie ekscytacji co też ciekawego się stanie, kiedy weźmiemy wspólnie do czytania kartki zapisane dialogami Głowackiego.
Paweł Frąckiewicz
reżyser spektaklu
Czas trwania spektaklu: 2h 30 min. (1 przerwa)
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wydawane będą od 9.03. od godz. 18.00)

26 (czwartek), godz. 19.30 - Koncert z cyklu Jazz w NOK
TRIO ANDRZEJA OLEJNICZAKA
Andrzej Olejniczak - saksofon, Michał Barański - kontrabas, Michał Miśkiewicz - perkusja
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wydawane będą od 18.03. od godz. 18.00)

28 (sobota), godz. 18.00 – Koncert z cyklu Dawnych wspomnień czar
GROSZKI I RÓŻE
Wykonawcy: Danuta Stankiewicz z zespołem
Koncert poetycko-muzyczny oparty na bogatym repertuarze piosenkarskim Ewy Demarczyk. Jest on pierwszą historyczną próbą (od przeszło 55 lat) pokazania twórczości wielkich kompozytorów polskich takich jak Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki, a także poetów polskich: Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Mirona Białoszewskiego czy Bolesława Leśmiana. Głównym założeniem realizatorów projektu będzie pokazanie i przypomnienie w sposób niekonwencjonalny artystycznego bogactwa kultury polskiej, jej ponadczasowych emocji zawartych w treściach słownych i muzycznych.
W programie m.in.: "Skrzypek Hercowicz", "Rebeka", "Ostatnie tango", "Tomaszów", "Grande valse brillante", "Karuzela z Madonnami", "Jaki śmieszny", "Groszki i Róże", "Cyganka", "Jedno serce"...
Obowiązują bezpłatne wejściówki (wydawane będą od 25.03. od godz. 18.00)

 

książki

strona główna